یک روز برفی در شهری سکولار

نمی دانم؛ هنوز آمار رسمی اعلام نشده است. رسما اعلام نشده است که مردم سومین حرم اهل بیت چند برابر مصرف معمولاشان در این روزهای برفی نان خریده اند. بنزین زده اند. ویترین مغازه ها را از اقلام خوراکی خالی کرده اند. یک برف ساده. یک برف شیرین، نه سیل آمده نه زلزله! مردم شهرم آمادگی خود را برای ظهور نشان دادند. صف طویل نانوایی و پمپ بنزین در یک روز برفی و مصرف چندبرابر نیاز طبق معمول. جواب می دهند شاید قحطی شود، باید آماده باشیم.

وقتی می گویی اگر بر فرض محال قحطی هم بشود؛ همه با همیم؛ می گوید دوران شعار دادن تمام شده است؛ کلاه خود را بچسب که باد نبرد! این نقطه دقیقا خط افق ایدئولوژی زدایی از رفتار است که منتهی به سکولاریسم می شود! ارزش هایی مثل ایثار و شهادت اصالت خود را از دست می دهد و منفعت اصالت پیدا می کند. ایدئولوژی الجار ثم الدار فقط در کتاب هاست و فاطمه سلام الله زنی بوده است که باید برای بین در و دیوار بودنش گریست و اینکه چگونه فکر می کرده است و ایدولوژیش چه بوده است خیلی مهم نیست شاید هم اصلا مهم نیست. این فقدان ایدئولوژی فاطمی حاج آقای سکولار محلمان را که اتفاقا در صف اول نماز هم هست را به اول صف نانوایی می کشاند.

این چند خط فقط تذکری ساده بود؛ به من و امثال من که شاید مظلومیت حسین علیه السلام و فاطمه سلام الله را در بین در و دیوار و صحرای کربلا جستجو می کنند و مظلومیت ایدئولوژی آنها را اصلا نمی بینند. مظلومیتی که از موانع ظهور است.

در این هوای برفی چای داغ و آش رشته می چسبد! اتفاقا وسط خیابان هم می چسبد. در زیر برف؛ اما! اگر همه با هم باشیم. اگر خانه ی همه گرم باشد. اگر دست کسی در سرما یخ نزند. اگر کسی در سرما و بی سر پناه نمیرد! اگر کسی گرسنه نباشد و دیگری از فرط خوردن گوشت نقرس گرفته باشد. در یک کلام زندگی وقتی به معنای واقعی شیرین می شود، که دلها به هم نزدیک باشد و این میسر نمی شود مگر به واسطه ی حاکمیت عدالت! «و العدل تنسیقاً للقلوب» حضرت زهرا سلام الله علیها عدالت را سبب نزدیکی دل ها می دانند؛ حال اگر بخواهیم ریشه ی این بی عدالتی را بیابیم؛ باید سطح نگاه را از بنان فرا آوریم و به خرد برسیم؛ که کوته دیدگی باشد که خطی کز خرد خیزد تو آن را از بنان بینی. فارغ از محکوم بودن رفتار سکولار، مسئله ی مهمتر چرایی این رفتار است؛ وقتی دین همه ی دین نباشد؛ یعنی هر فردی در جایگاه خود؛ تقوای فردی را رعایت نکند؛ لاجرم اقلیتی پیدا خواهند شد که چارچوب های دین را برنتافته و طغیان کنند. این طغیان نه به صورت ارتداد که اتفاقا در بدایت امر، ظاهر الصلاح هم صورت می گیرد. افرادی که شایستگی رسیدن به منصبی را ندارند؛ مردمی را که دین را نومن ببعض و نکفر ببعض  پذیرفته اند را به لطایف الحیل می فریبند. مناصب را به دست می گیرند و تقسیم قدرت را صورت می دهند؛ رسانه؛ نظام تعلیم تربیت؛ نظام خانواده را به عنوان سه رکن مقابل هدف می گیرند و اکثریت را یا بایکوت کرده یا خفه می کنند. به نقطه ای می رسیم که کسانی مفاسدی را در جامعه انجام می دهند؛ اما بواسطه ی زور، زر یا هر چیز دیگری با آنها برخورد نمی شود؛ پیامی که این سبک رفتار حکومت به مردم متبادر می کند؛ حداقل سکولار و در مراتب بعدی، لیبرال، لاییسیته و در نهایت بحران هویت و هدف زندگی ست! الناس علی دین ملوکهم؛ مردمی که آیینه داران دین حاکمانشان هستند؛ لاجرم از یک واقعیتِ سکولار تصویری سکولار را بازتاب می دهند. آن چه تا امروز در جامعه ی ما جلوی این بحران خاموش را گرفته است؛ در کنار الطاف الهی و عنایات امام عصر؛ وجود یک عنصر قوی و مقتدر تحت عنوان حاکمیت بوده است. اما تاریخ گواهی می دهد؛ اگر جلوی روند ایجادِ فسادِ سازمان یافته گرفته نشود و آیینه داری مردم از تئوریزه کنندگان فساد در مملکت پایان نیابد؛ لاجرم به حکم جمهوریت و به نام دموکراسی، حکمیت به دست اشعری می افتد. آنچه امروز بیش از هر زمان دیگر باید مورد توجه قلم به دستان و عدالتخواهان قرار بگیرد؛ شفاف کردن ماهیتِ شبکه های فساد؛ علی الخصوص فساد اقتصادی است. چرا که به تبع آن فساد فرهنگی و فساد سیاسی بوجود می آید. البته نکته حائز اهمیت نوع و فلسفه عدالتخواهی ست؛ یکی از آفات عدالتخواهی افراط است. یکجانبه نگری و فروکاهیدن عدالتخواهی به مصادیق است؛ عدالت چون در پارادایم دین تعریف می شود؛ پس باید مانند دین دارای تمامیت باشد؛ باید دانست که عدالت هم همه ی عدالت است.

مهمترین راه و در واقع باطل السحر جریان زور و زر تزویر؛ شفاف کردن ماهیت این جریان و همراه کردن مردم 99 درصدی از صمیم قلب با پارادایم اسلام ناب است.

میرمهدی اسدی

/ 3 نظر / 26 بازدید
lesaratt

آقا سلام . دم شما گرم بابت مقاله هات و شقشقیه هات. بی زحمت این کلمه استاد رو از پشت لینک من بردار. خیلی بی احترامی شده به این کلمه. ممنون[لبخند]

aseman

میدان عمل خالی است او در پی سرباز است چون ما همه سرداریم سردار نمی آید + با ختم نماز شب دورکعتی هدیه به امام زمان بروزم.منتظر حضورتان.از دست ندهید...

بردیا

سلام امام باقر علیه السلام: خداوند به حضرت شعیب وحی نمود:"یکصد هزار از قوم تورا عذاب میکنم.40هزار از بدهایشان و 60هزار از بهترینشان".شعیب علیه السلام عرض کرد:نیکان را به چه سبب؟ خداوند فرمود:"زیر با معصیت کاران کنار آمدند و به خاطر خشم و غضب من ، خشمگین نشدند". کافی/جلد5/صفحه55